קנאביס רפואי לטיפול בתסמונת טורט

בין סגולותיו הרפואיות של צמח הקנאביס, ישנה הסגולה לטיפול בתסמונת טורט. בזכות חומרים פעילים, מינרלים וחומצות האמינו בצמח, הוא מספק מענה טבעי שיכול להקל על הסימפטומים של תסמונת טורט. מחקרים רבים כבר כיסו את הנושא ומצביעים על מגמה ברורה של, צריכת מריחואנה רפואית לשיפור רווחת חייהם של אנשים שחיים עם תסמונת טורט.
תסמונת טורט הינה הפרעה נוירולוגית, שגורמת לחולים לחוות טיקים. התסמונת התגלתה בשנת 1885 על ידי ד”ר ז’ורז ‘ז’יל דה לה טורט, ועל כן קרויה על שם הרופא שגילה אותה, כי יש אנשים שרוצים שעל שמם יקראו מחלות. המצב מופיע לעתים קרובות בילדות ולעתים קרובות מתגלה בין הגילאים 3 עד 9. הסיכוי של בנים לסבול מתסמונת טורט הוא 300-400% יותר מבנות. בנוסף לכך רוב האנשים עם תסמונת טורט, בעלי אבחנה נלווית של ADD או ADHD. למרבה המזל, בעוד שהתסמונת מלווה לכל החיים, הסימפטומים לרוב משתפרים במהלך החיים, במקום להידרדר. למרות זאת, בערך 10-15% מכלל החולים שאובחנו כסובלים מתסמונת טורט חווים החמרה בסימפטומים לאחר גיל 18.

תסמינים של טורט יכולים לכלול, אך אינם מוגבלים ל: מצמוץ מהיר או תנועת עיניים, ראש מהנהן או מתנודד, תנועה בלתי נשלטת של הפה, טיקים ווקאליים, שיעול תכוף, חרדה ודיכאון.

קיימות שפע של עדויות המצביעות על הסגולות של מריחואנה רפואית, לא רק בהפחתת הטיקים הקשורים לתסמונת טורט, אלא גם בהפרעות הנפשיות הנלוות לעיתים קרובות לתסמונת, כמו למשל: ADHD, דיכאון וחרדה קשה. למעשה, מחקר שנערך בשנת 2002 ובו השתתפו 12 מבוגרים הסובלים מתסמונת טורט קיבלו כל אחד שלוש מנות THC או פלסבו. המחקר גילה כי ה- THC הפחית את הטיקים בכמות משמעותית וגם הפחית התנהגות אובססיבית-כפייתית. יתר על כן, המרכיבים הפעילים של קנאביס, כגון THC ו- CBD, מספקים הקלה עצומה על ההשפעות הפסיכולוגיות של ההפרעה, כגון דיכאון וחרדה.

 

המערכת האנדוקניבואידית ותפקידה לטיפול בתסמונת טורט

ישנם דיווחים רבים על כך שקנאביס עוזר לחולים עם תסמונת טורט. עם זאת, מדענים עדיין מנסים לקבוע כיצד המנגנון שמאחורי זה עובד במדויק. יש הטוענים כי המערכת האנדוקנבינואידית ממלאת תפקיד בהתפתחות טורט.
המערכת האנדוקניבואידית קיימת באופן טבעי בכל גופנו. היא כוללת קולטני תאים וכימיקלים הנקראים אנדוקנבינואידים. קולטנים וכימיקלים אלה נקשרים יחד לשליטה על מגוון רחב של תפקודים פיזיים ונפשיים. עד כה, אנו יודעים על שני סוגים עיקריים של קולטני קנבינואידים, CB1 ו- CB2. כאשר קולטני CB1 הוכחו כאחראים ליכולת של קנאביס רפואי לעזור לחולי תסמונת טורט לווסת את ההתקפים (טיקים).

קולטנים אלה קיימים בריכוזים גבוהים בגרעיני הבסיס ובמוח הקטן, ושניהם ממלאים תפקידים שונים בתפקוד המוטורי, כלומר בתפקוד של יכולת התנועה. הם נפוצים גם בהיפוקמפוס, המעורב ברגש, זיכרון ולמידה. כאשר תרכובות אנדוקנבינואידים נקשרות עם קולטני CB1, הן משפיעות על שחרור נוירוטרנסמיטורים, או קולטנים עצביים. אלה כוללים דופמין, סרוטונין ונוראדרנלין. הם משפיעים גם על גלוטמט ו- GABA, שהם הנוירוטרנסמיטורים העיקריים המעוררים והמעכבים של תפקודים חיוניים שונים. לקנבינואידים שצמח הקנאביס מייצר, כמו THC וCBD, יש צורה דומה לאנדוקנבינואידים האלה. לכן הם יכולים גם להיקשר עם קולטני CB1 ובעלי פעולות דומות. נראה סביר שכך קנאביס יכול לסייע לתסמונת טורט. יש לו פוטנציאל לקיים אינטראקציה עם המערכת האנדוקניבואידית, הטבעית של הגוף ולשפר את ההשפעות המועילות שלה, לחולי תסמונת טורט.

לכן אנו ממליצים לכם לפנות לרופא המשפחה ולהמשיך לחקור, בסיוע של אנשי מקצוע, את הסגולות הרפואיות של צמח הקנאביס לתסמונת טורט.

עוד מאמרים:

בלוג

קנאביס רפואי לטיפול בסרטן

קנאביס רפואי הא בעצם צמח הקנאביס, שמשתמשים בו, או בכימיקלים שבו לטיפול במחלות או שלל מצבים רפואיים. זה בעצם אותו דבר כמו קנאביס שאנשים מעשנים

בלוג

קנאביס רפואי לטיפול במחלות מעיים

קנאביס הוא צמח שמשמש בני אדם כבר אלפי שנים לסגולותיו הרפואיות השונות. עם זאת, ידוע גם שיש לו השפעות פסיכו אקטיבית, המובילה לתחושת שיכרות, וכוללת

דילוג לתוכן